Usuwanie zębów mlecznych

Panuje wśród stomatologów bardzo korzystne przekonanie , że zębów mlecznych się nie usuwa i rzeczywiście usuwanie trzonowców mlecznych u dzieci poniżej 7-8 roku życia powoduje duże szkody prowadząc do stłoczeń wtórnych , asymetrii i nasilenia istniejącej wady zgryzu. Ze wskazań ortodontycznych zęby mleczne usuwa się dla sterowania przebiegiem wyrzynania zębów stałych . Bardzo pomocne jest tu zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne , na którym widać wzajemne położenie zębów mlecznych i stałych .

Wskazania do ekstrakcji zębów mlecznych
1. Ząb stały wyrzyna się poza łukiem a mleczny jest wciąż obecny dotyczy to głównie siekaczy a szczególnie uważnie należy obserwować wymianę zębów po próchnicy kwitnącej z uwagi na zaburzenie resorpcji korzeni zębów mlecznych pozbawionych miazgi ( czyli martwych )
2. Występuje asymetria wyrzynania czyli zęby stałe po jednej stronie są obecne od co najmniej sześciu miesięcy a po drugiej wciąż widać mleczne bez cech resorpcji
3. Widać dramatyczny brak miejsca na siekacze stałe a dziecko ma wypukły profil wtedy usuwa się mleczne kły , koniecznie symetrycznie .
4. Pod zębem mlecznym na rtg nie ma zawiązka zęba stałego i planuje się zamknięcie luki
5. Zawiązek zęba stałego jest nieprawidłowo położony dotyczy to zwłaszcza stałych kłów i piątek górnych , wtedy usunięcie zęba mlecznego stwarza szanse na prawidłowe wejście zęba stałego do łuku.
6. Usuwanie trzonowców mlecznych po 10-11 roku życia przyspiesza wyrzynanie zębów stałych i umożliwia wcześniejsze zastosowanie aparatów ; jest to szczególnie ważne u dziewczynek , które wtedy mają skok wzrostowy.