Usuwanie zębów stałych

Podejście do usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych zmieniało się przez cały dwudziesty wiek. Na początku usuwano zęby bardzo rzadko później coraz częściej i w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia doszło do tego , że prawie każdy pacjent miał usuwane przedtrzonowce. Później ilość usuwanych zębów zaczęła spadać ze względu na rozwój technologii i zmianę podejścia do estetyki uśmiechu. Współcześnie rewolucyjne techniki bezligaturowe minimalizując tarcie stwarzają możliwość prawidłowego ustawienia zębów nawet przy dramatycznym braku miejsca jeżeli tylko istnieją wskazania w rysach twarzy do rozbudowy łuków zębowych. Pacjent otrzymuje skierowanie na usunięcie zębów stałych gdy:

  • Ma protruzję obuszczekową czyli bardzo wypukły profil
  • Pacjent jest po wzroście i planowany jest kamuflaż ortodontyczny czyli maskowanie wady zgryzu przez zmianę ustawienia zębów przednich
  • Z różnych względów nie jest możliwe leczenie aparatami stałymi.

Obecne są zęby mądrości , na które nie ma miejsca w łuku zębowym wtedy w zależności od położenia i stanu zębów usuwa się siódemki lub ósemki. Przy planowaniu ekstrakcji konieczna jest analiza zdjęć rentgenowskich i modeli zębów. Główne cele to osiągnięcie maksymalnie dobrej estetyki tkanek miękkich, symetrii i prawidłowego zaguzkowania zębów bocznych . W pierwszej kolejności do usunięcia kwalifikowane są przedtrzonowce , wyjątkowo szóstki zależy to od planowanych przesunięć i stanu samych zębów. Usunięcie siódemek lub ósemek nie ma żadnego pływu na ustawienie zębów przednich.