Procedura leczenia aparatem stałym

kolejność ortodoncjaPrzesuwać zęby aparatem stałym można przez całe życie . Zasadniczo zakładam stałe aparaty na stałe zęby .

Wyjątkowo leczę częściowymi aparatami stałymi przy dużych zaburzeniach ustawienia zębów przednich w uzębieniu mieszanym ale w takiej sytuacji należy się liczyć z koniecznością powtórnego założenia aparatu po wyjściu wszystkich zębów stałych .

Pierwsza wizyta

Zaczynamy od konsultacji i zlecenia badań dodatkowych jak RTG pantomograficzne , cefalometryczne . Pacjent otrzymuje książeczkę ortodontyczną ze wstępną pisemną diagnozą , propozycją leczenia i zaleceniami , niekiedy również skierowanie na dodatkowe konsultacje u innych specjalistów .

Druga wizyta

Wykonywany jest skan jamy ustnej i powstaje wirtualny model zębów . Analizuję wszystkie dostępne dane oraz RTG i stawiam ostateczną diagnozę określam plan , koszt i czas leczenia . O ile to konieczne pacjent dostaje skierowanie na leczenie zębów , usunięcie kamienia nazębnego ewentualnie zębów o ile ekstrakcje są w planie leczenia.

Trzecia wizyta

Założenie aparatów. Dzień założenia aparatów to duże przeżycie – już nigdy nie będzie jak było ! Zabieg jest bezbolesny , trwa około godziny. Zaczyna się od wypolerowania wszystkich zębów specjalną pastą i szczoteczką. Po wypłukaniu buzi zakłada się ustnik , który odsuwając usta , język i policzki jednocześnie odprowadza ślinę dając dobra widoczność i suchość w polu klejenia zamków. Następnie na punkty, w których będą zamki nakłada się, preparat zwiększający przyczepność szkliwa , rodzaj lakieru w płynie . Na podstawę każdego zamka nanosi się odpowiednią ilość kleju gęstego i dociska do zęba w ściśle określonym miejscu , po czym polimeryzuje się klej naświetlając światłem lampy UV do utwardzania wypełnień . Jeżeli plan leczenia lub stan szóstek nie pozwala na przyklejenie zamka na nie , to cementuje się na tych zębach pierścienie. Po naklejeniu wszystkich zamków w ich wewnętrzną szczelinę tak zwany slot wprowadza się specjalny drut mocując go w zamku przy pomocy elastycznej ligatury lub zasuwki . Przez dwie godziny po założeniu aparatu nie należy jeść a na pierwsze dwa – trzy dni zaplanować miękką lub półpłynną dietę , ponieważ zęby będą wrażliwe na nagryzanie oraz mogą wystąpić otarcia błony śluzowej warg lub policzków. Najdalej po tygodniu nie odczuwa się obecności aparatu w jamie ustnej.

Kolejne wizyty

Ruch zębów w aparatach stałych następuje w wyniku interakcji pomiędzy drutem i zamkiem. W przypadku zamków kluczowe jest przyklejenie ich w idealnej pozycji na zębie i wybór rodzaju zamka spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku. W tracie leczenia wymienia się druty od bardzo cienkich i giętkich łuków o przekroju okrągłym do grubych i sztywnych łuków o przekroju prostokątnym wyzwalając w ten sposób kolejno różne funkcje zamka. Na wizycie kontrolnej sprawdza się czy aparat nie jest uszkodzony i ewentualnie wprowadza się nowy taki sam lub grubszy łuk w zależności od postępów w leczeniu . Jeżeli istnieje konieczność korekty wzajemnego położenia zębów górnych i dolnych względem siebie to nosi się dodatkowo wyciągi międzyszczekowe czyli małe lateksowe krążki. Indywidualnie dobiera się siłę wyciągów poprzez zmianę średnicy i grubości krążka oraz ustala sposób zakładania wyciągów w zależności od typu zgryzu . Wyciągi należy nosić całodobowo , zdejmować tylko do mycia i jedzenia. W sytuacji , gdy wadzie zgryzu towarzyszy zaburzenie wzrostu kości twarzy dodatkowo stosuje się wyciągi zewnętrzne .

Ostatnia wizyta 

Po 18 do 24 miesięcy osiąga się prawidłowy zgryz i można aparaty zdjąć. Specjalnymi kleszczykami zdejmuje się zamki a pozostający na zębach klej usuwa specjalnym frezem po czym zęby się poleruje i bierze wyciski do wykonania reteinerów czyli aparatów utrwalających pozycję zębów po leczeniu. Dla dodatkowej stabilizacji szczególnie w łuku dolnym jeżeli obecne są zęby mądrości przykleja się na stałe specjalny cienki drut na językowej powierzchni zębów dolnych . Reteiner stały to najtrwalsza forma retencji. Najpopularniejsze są reteinery typu Essex czyli przeźroczyste nakładki , wykonywane są również płytki Hawley’a , wyglądem przypominające aparaty zdejmowane.

Wizyty po leczeniu

Po zakończeniu leczenia kontrola wyznaczana jest za rok ale gdyby się coś działo z reteinerami lub zębami należy bezzwłocznie umówić się na wizytę . Zęby maja zadziwiającą „pamięć kształtu” i konieczne jest utrzymanie ich w nowych prawidłowych pozycjach przez dłuższy czas dla stabilizacji wyników leczenia. Reteinery zdejmowane nosi się każdą noc przez rok od zdjęcia aparatów . Reteinery stałe nosi się minimum rok , ale im dłużej tym lepiej . Reteinery działają jak ubezpieczenie wyniku leczenia . Ubezpieczenie zawsze lepiej mieć niż nie mieć .

Koszty

W mojej Praktyce ustalam całkowity koszt wyleczenia wady zgryzu , który obejmuje :

  • Założenie aparatów
  • Wizyty kontrolne co 4-12 tygodni i wymianę niektórych elementów aparatu.
  • Wizyty awaryjne w godzinach pracy gabinetu ( maksymalnie dwie na jeden aparat )
  • Zdjęcie aparatów i wypolerowanie zębów
  • Wykonanie aparatów retencyjnych ( po jednym na jeden łuk zębowy )
  • Jedną wizytę kontrolną po leczeniu

Część należy wpłacić w dniu założenia aparatów , reszta należności rozłożona jest na maksymalnie 10 rat.
Raty nie są oprocentowane , płatne na wizytach lub na konto gabinetu.
Wszystkie ustalenia co do planu , przebiegu i kosztów leczenia zawarte są w dokumencie podpisywanym w dniu założenia aparatów.