Najlepszym okresem do leczenia ortodontycznego jest skok wzrostowy czyli przeciętnie u dziewcząt 10-12 a u chłopców 12-14 rok życia.
Pierwsza wizyta
Zaczynamy od konsultacji i ewentualnie badań dodatkowych jak RTG , pacjent otrzymuje książeczkę ortodontyczną .
Druga wizyta
Na drugiej wizycie należy być na czczo ponieważ to „miara do aparatu„ czyli wyciski masą alginatową oraz rejestracja zgryzu aktualnego i projektowanego – pacjent przygryza lekko miękki wosk ortodontyczny w dwóch różnych ułożeniach żuchwy . Możliwe jest również skanowanie jamy ustnej i uzyskanie modelu wirtualnego szczęk . Model wirtualny można wydrukować na drukarce 3 D w pracowni protetycznej .
Trzecia wizyta
Na kolejnej wizycie pacjent osobiście odbiera aparat , nie musi być na czczo a wizyta polega na sprawdzeniu czy aparat dobrze przylega , nigdzie nie uwiera oraz nauce zakładania i zdejmowania . Pacjent otrzymuje aparat , pudełko , modele gipsowe , pisemną instrukcję oraz termin wizyty kontrolnej za 6 tygodni .
Kolejne wizyty
Na wizytach kontrolnych sprawdzam i nastawiam aparat , aktywuję śruby i sprężyny , czasem zlecam podkręcanie do domu . Aparat należy nosić 14 godzin na dobę i jest przewidziany na 18 do 24 miesięcy. Jeżeli po dwóch latach zgryz wciąż nie jest zadowalający to należy wymienić aparat na nowy zdejmowany lub stały . Na kontroli musi być pacjent , aparat , pudełko , książeczka ortodontyczna a w przypadku awarii również modele gipsowe otrzymane przy odbiorze aparatu.
Ostatnia wizyta
Sprawdzam , czy ustawienie zębów jest całkowicie prawidłowe , jak potrzeba to dokonuję niewielkich korekt lub aktywacji. Gratuluję sukcesu i zalecam noszenie aparatu na noc przez co najmniej 6 miesięcy dla utrwalenia pozycji zębów. Wtedy nie umawiam dalej na wizyty ale w razie awarii lub wątpliwości można telefonicznie umówić się na wizytę.